Länkstig

Registrera publikationer i GUP

Alla författare vid universitetet ska registrera sina publikationer i databasen GUP. Informationen används som underlag till statistik och analys och gör universitetets forskning synlig.

Registrera i GUP

Du kan registrera dina publikationer manuellt eller importera poster från en annan databas. Ange affiliering, din anknytning till universitetet, när du registrerar i GUP.

Logga in med ditt x-konto och registrera din publikation manuellt eller genom att importera från en annan databas.

Vissa institutioner har en administratör som sköter registreringen i GUP. Ta kontakt med din institution för att ta reda på om du kan få hjälp med registreringen.

Detta ska du registrera i GUP

Du ska registrera alla de publikationer och verk som du författat som verksam vid Göteborgs universitet.

Se alla publikationstyper i GUP

Du kan även registrera publikationer som du har författat vid ett annat lärosäte än Göteborgs universitet. Genom att göra det får du en komplett publikationslista på din personliga forskarsida i universitetets personalkatalog.

Tänk på att lämna fältet för institutionstillhörighet blankt när du registrerar publikationer du författat vid ett annat lärosäte.

Kontrollera dubblett

För att undvika dubbletter i GUP kan du kontrollera om din publikation redan finns i GUP innan du påbörjar registreringen.

Sök publikation i GUP

Universitetsbiblioteket gör regelbundet importer till GUP från andra databaser. En medförfattare till verket kan också ha hunnit registrera publikationen. Därför kan din publikation redan vara registrerad.

Registrera genom att importera

Du kan registrera i GUP genom att importera uppgifter om din publikation från andra databaser. I dagsläget gäller det referenser från databaserna Scopus, PubMed, EndNote, Libris och Gupea.

När du importerar till GUP måste du ange anknytning och ämneskategori manuellt för varje publikation. Du kan också komplettera med andra uppgifter som kanske saknas.

Importera publikation till GUP

Ange rätt affiliering

Vid registrering i GUP är det viktigt att ange vilken affiliering, anknytning till lärosätet, varje författare har. Informationen om publikationerna i GUP används för utvärderingar och som underlag för tilldelning av forskningsmedel. När du registrerar din publikation ska du därför alltid välja samma affiliering som du angett i publikationen.

Om du registrerar en publikation med en författare från ett annat lärosäte ska du inte ange någon affiliering vid den författarens namn. Lämna fältet för institution tomt.

Granska och godkänn publikationer

Du ska granska och godkänna de publikationer i GUP som du är författare, medförfattare eller redaktör till. När du godkänner innebär det att du granskat uppgifterna om publikationerna och inte hittat några fel.

Granska och godkänn i GUP

Logga in med ditt x-konto för att granska och godkänna publikationer i GUP.

Granska publikationer i GUP

Sök registrerade publikationer 

Du kan söka efter publikationer för att se om de är registrerade i GUP. Du kan också söka fram publikationslistor från GUP för att se vad som publiceras av författare och institutioner vid Göteborgs universitet.